Pasztet warzywny jest znakomitym odpowiednikiem wersji mięsnej, niektórzy nawet twierdzą, że jest smaczniejszy. Jedno jest pewne – jest zdrowszy, mniej kaloryczny i wcinać go mogą nie tylko wegetarianie, ale i mięsożercy.
ZOBACZ FILM jak przyrządzić pasztet warzywny wegetariański:
Poniżej filmu znajdziesz listę składników, proporcje oraz instrukcję przygotowania.
Na gorąco pasztet warzywny może być znakomitym daniem obiadowym, podawany z ziemniakami lub kaszą i z surówką. Na zimno stanowi idealną przekąskę czy dodatek do kanapek. Dobrze smakuje z zimnym pomidorem, łagodną musztardą (sarepska lub francuska) lub chrzanem. Na słodko znakomity z żurawiną.
Czas przygotowania | 30 minut |
Czas gotowania | 1 godzina |
Porcje |
osoby
|
- 10 szt. pieczarki
- 0,5-1 szt. seler
- 3 szt. marchew
- 4 szt. cebula
- 3 łyżki olej
- 1 puszka fasola biała lub ok. 150 g fasoli białej gotowanej
- 50-100 g bułka tarta
- 1 łyżeczka pieprz czarny
- 1 łyżeczka majeranek
- 1 łyżeczka curry mielone
- 1 łyżeczka pieprz ziołowy
- 1 łyżeczka sól
Składniki
PRZYPRAWY
|
|
- Ugotuj umyte warzywa. Pieczarki gotuj przez 2 minuty (lub sparz je wrzątkiem), marchew - 10 minut, seler - 15 minut. Używając całego selera sprawisz, że pasztet będzie miał jego wyraźny posmak.
- Pokrój cebulę i smaż na patelni na oleju ze szczyptą soli do zeszklenia. Następnie dodaj szczyptę pieprzu ziołowego, czarnego i majeranku. Smaż do zrumienienia. Nie zapomnij pomieszać od czasu do czasu 😉
- Przestudzone warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Seler, marchew, pieczarki, fasolę, usmażoną cebulę zmiel w maszynce do mięsa lub przy pomocy blendera. Uważaj na palce - pasztet jest wegetariański 😉
- Udało się? BRAWO! Zmielone warzywa przełóż do miski, dodaj 2 jaja, masło, część bułki tartej i przyprawy (curry, pieprz czarny, sól, majeranek).
- Całość wymieszaj. Jeśli masa będzie zbyt wilgotna - dosyp więcej bułki tartej.
- Przełóż całą masę do formy wyłożonej papierem do pieczenia. Z wierzchu posyp sezamem, który jest tutaj nie tylko dla ozdoby, ale również dla walorów smakowych.
- Czas na pieczenie. Do rozgrzanego do 175 stopni C piekarnika włóż formę. Czas pieczenia to około 40-45 min. Brzegi będą już lekko brązowe, a całość może nieco odchodzić od papieru.
- Na gorąco pasztet może być znakomitym daniem obiadowym, podawany z ziemniakami lub kaszą i z surówką. Na zimno stanowi idealną przekąskę czy dodatek do kanapek. Bon Appetit!
Poniżej galeria zdjęć Waszych pasztetów, wg powyższego przepisu. Jeśli chcesz, by pojawiło się tam również Twoje zdjęcie - prześlij je na adres info@NewOldResipes.pl. Dzięki!