środa, 16 październikaBLOG KULINARNY

Zupa grzybowa

Zupa grzybowa z leśnych, świeżych grzybów króluje w polskiej kuchni już od dawna. Dzisiaj może pojawić się na Twoim stole.

Wersji tej aromatycznej i prostej zupy jest naprawdę wiele. Dzisiaj prezentuję Wam przepis mojej mamy, który zawsze będzie kojarzył mi się z latem na wsi i wrześniowym grzybobraniem.

Zupa grzybowa – letnio-jesienne smaki

Zupa z grzybamiGrzyby to nie tylko woda i białko. To przede wszystkim witaminy: A, B1, B2, D, PP, C, jak i makroelementy: żelazo, potas, fosfor, wapń, sód oraz mikroelementy: miedź, cynk, jod, mangan. Są idealne dla osób odchudzających się. Z czystym sumieniem możemy wyruszyć na pieszą wędrówkę po lesie i zaczerpnąć świeżego powietrza. Grzyby to samo zdrowie! (Oczywiście te jadalne 😉 )

Poniżej znajdziesz listę składników, proporcje oraz instrukcję przygotowania najlepszej na świecie – zupy grzybowej!

Jeśli masz więcej grzybów, niż tego wymaga zupa grzybowa, możesz je wykorzystać w tym przepisie: Zapiekanka ziemniaczana z grzybami

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o zdrowym żywieniu, sprawdź na Ziołowo i Zdrowo

 


Cooking VAN - Podróże kulinarneLubisz gotować i podróżować?
Odwiedź i zaprenumeruj bloga: Cooking VAN – Podróże Kulinarne.


Wydruk przepisu
Zupa grzybowa
Zupa grzybowa
Dania Zupy
Kuchnia Kuchnia polska
Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 40 minut
Porcje
osób
Składniki
Dania Zupy
Kuchnia Kuchnia polska
Czas przygotowania 30 minut
Czas gotowania 40 minut
Porcje
osób
Składniki
Zupa grzybowa
Sposób przygotowania
  1. Warzywa dokładnie umyj. Pokrój na mniejsze części i całość dodaj do garnka z wodą. Gdy warzywa zaczną się "pienić", zdejmij pianę łyżką i doprowadź wywar do wrzenia. Dopraw do smaku odrobiną soli. Gotuj około 15 minut.
    Zupa grzybowa
  2. Obrane i umyte ziemniaki pokrój w drobną kostkę, chyba, że lubisz większe kawałki.
    Zupa grzybowa
  3. Przygotuj grzyby. Dokładnie oczyść i umyj. Pokrój w drobne plasterki (mogą być grubsze, jeśli lubisz). Pamiętaj, że grzyby leśne nie lubią zbyt długo przebywać w wodzie.
    Zupa grzybowa
  4. Czy warzywa są już miękkie? Jeżeli tak, usuń z garnka seler naciowy i liście pora. Po dłuższym gotowaniu rozpadną się w zupie, czego chcemy uniknąć. Dodaj ziemniaki do wywaru.
    Zupa grzybowa
  5. Zanim dodasz pokrojone grzyby, sprawdź czy ziemniaki nie są zbyt twarde. Grzyby dodajemy zanim ziemniaki będą ugotowane, ponieważ podczas późniejszego gotowania grzybów, ziemniaki mogą się rozpaść.
    Zupa grzybowa przepis
  6. Gotuj zupę przez kilka minut. Po tym czasie sprawdź czy ziemniaki i grzyby mają odpowiednią miękkość. Śmietanę dokładnie wymieszaj z mąką w osobnym naczyniu, aby masa nie miała żadnych "grudek". Wlej powoli szklankę wywaru z zupy ciągle mieszając. Masa musi być gorąca, aby zupa się nie zważyła.
    Zupa grzybowa przepis prosty
  7. Następnie całość wlej powoli do garnka, jednocześnie mieszając zupę. Gotuj przez 5 minut.
    Zupa grzybowa
  8. Dopraw solą i pieprzem (inne przyprawy wedle Twojego gustu). Dodaj posiekany koperek lub natkę pietruszki.
    Zupa z grzybami
  9. Zagotuj zupę. Najlepiej podawaj, gdy jest gorąca i pachnąca 🙂 Smakuje wtedy wybornie 🙂
    przepis na Zupę grzybową
  10. Bon Appetit!
    Zupa grzybowa
Pozostałe informacje

Poniżej galeria zdjęć Waszych zup, wg powyższego przepisu. Jeśli chcesz, by pojawiło się tam również Twoje zdjęcie - prześlij je na adres info@NewOldResipes.pl. Dzięki!

Zostaw komentarz. Z przyjemnością odpowiemy.

 

Udostępnij ten przepis

6 Comments

  • healthystyle

    Wygląda przepysznie, choć ja jakoś nie mogę się przekonać do grzybów. Jestem w stanie je jakoś przełknąć tylko jeśli są to pieczarki na pizzy 😉

  • Takie zupy lubię – naturalne, bez żadnych „kostek” 😉 A grzybowa – moja ulubiona!!
    Jedynie bym się przyczepił do ostatniej pozycja z listy – mąki pszennej (ale ja przewrażliwiony jestem na punkcie dodawania do wszystkiego mąki :P). Same grzyby leśne powinny ładnie zagęścić zupę i wcale nie trzeba mąki dodawać. Można dodać kilka kozaków – one same mają taką właśnie konsystencję, że zupa się zagęści.

  • Ja Zwykła Matkaa Klaudia

    Taki przepis jest na wagę złota bo Mamy 🙂 aż zgłodniałam :). Mnie osobiście zupa grzybowa kojarzy się z babcią Irenką. To był cały rytuał, najpierw zbieranie grzybów całą rodziną, potem segregacja i czyszczenie itd…..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *