Zupa grzybowa z leśnych, świeżych grzybów króluje w polskiej kuchni już od dawna. Dzisiaj może pojawić się na Twoim stole.
Wersji tej aromatycznej i prostej zupy jest naprawdę wiele. Dzisiaj prezentuję Wam przepis mojej mamy, który zawsze będzie kojarzył mi się z latem na wsi i wrześniowym grzybobraniem.
Zupa grzybowa – letnio-jesienne smaki
Grzyby to nie tylko woda i białko. To przede wszystkim witaminy: A, B1, B2, D, PP, C, jak i makroelementy: żelazo, potas, fosfor, wapń, sód oraz mikroelementy: miedź, cynk, jod, mangan. Są idealne dla osób odchudzających się. Z czystym sumieniem możemy wyruszyć na pieszą wędrówkę po lesie i zaczerpnąć świeżego powietrza. Grzyby to samo zdrowie! (Oczywiście te jadalne 😉 )
Poniżej znajdziesz listę składników, proporcje oraz instrukcję przygotowania najlepszej na świecie – zupy grzybowej!
Jeśli masz więcej grzybów, niż tego wymaga zupa grzybowa, możesz je wykorzystać w tym przepisie: Zapiekanka ziemniaczana z grzybami
Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o zdrowym żywieniu, sprawdź na Ziołowo i Zdrowo
Lubisz gotować i podróżować?
Odwiedź i zaprenumeruj bloga: Cooking VAN – Podróże Kulinarne.
Czas przygotowania | 30 minut |
Czas gotowania | 40 minut |
Porcje |
osób
|
- 3 l woda
- 600 g grzyby leśne mogą być podgrzybki lub inne ulubione grzyby
- 500 g ziemniak
- 1 szt pietruszka korzeń
- 2 szt marchew
- 0,25 szt seler korzeń
- 2 łodygi seler naciowy
- 1 liść por
- 1 szczypta sól
- 1 szczypta pieprz czarny
- 3 łyżki śmietana 18 % do zup
- 2 łyżki mąka pszenna
Składniki
|
|
- Warzywa dokładnie umyj. Pokrój na mniejsze części i całość dodaj do garnka z wodą. Gdy warzywa zaczną się "pienić", zdejmij pianę łyżką i doprowadź wywar do wrzenia. Dopraw do smaku odrobiną soli. Gotuj około 15 minut.
- Obrane i umyte ziemniaki pokrój w drobną kostkę, chyba, że lubisz większe kawałki.
- Przygotuj grzyby. Dokładnie oczyść i umyj. Pokrój w drobne plasterki (mogą być grubsze, jeśli lubisz). Pamiętaj, że grzyby leśne nie lubią zbyt długo przebywać w wodzie.
- Czy warzywa są już miękkie? Jeżeli tak, usuń z garnka seler naciowy i liście pora. Po dłuższym gotowaniu rozpadną się w zupie, czego chcemy uniknąć. Dodaj ziemniaki do wywaru.
- Zanim dodasz pokrojone grzyby, sprawdź czy ziemniaki nie są zbyt twarde. Grzyby dodajemy zanim ziemniaki będą ugotowane, ponieważ podczas późniejszego gotowania grzybów, ziemniaki mogą się rozpaść.
- Gotuj zupę przez kilka minut. Po tym czasie sprawdź czy ziemniaki i grzyby mają odpowiednią miękkość. Śmietanę dokładnie wymieszaj z mąką w osobnym naczyniu, aby masa nie miała żadnych "grudek". Wlej powoli szklankę wywaru z zupy ciągle mieszając. Masa musi być gorąca, aby zupa się nie zważyła.
- Następnie całość wlej powoli do garnka, jednocześnie mieszając zupę. Gotuj przez 5 minut.
- Dopraw solą i pieprzem (inne przyprawy wedle Twojego gustu). Dodaj posiekany koperek lub natkę pietruszki.
- Zagotuj zupę. Najlepiej podawaj, gdy jest gorąca i pachnąca 🙂 Smakuje wtedy wybornie 🙂
- Bon Appetit!
Poniżej galeria zdjęć Waszych zup, wg powyższego przepisu. Jeśli chcesz, by pojawiło się tam również Twoje zdjęcie - prześlij je na adres info@NewOldResipes.pl. Dzięki!
Zostaw komentarz. Z przyjemnością odpowiemy.
Wygląda przepysznie, choć ja jakoś nie mogę się przekonać do grzybów. Jestem w stanie je jakoś przełknąć tylko jeśli są to pieczarki na pizzy 😉
Koniecznie spróbuj zapiekanki ziemniaczanej z grzybami – może to pomoże Ci zmienić zdanie – jest wyśmienita: http://newoldrecipes.pl/recipe/zapiekanka-ziemniaczana-z-grzybami/
Uwielbiam! Robiłam kiedyś krem pieczarkowy ale mi totalnie nie wyszedł ;( a co do grzybowej to jest to mój numer jeden na święta 😉
Takie zupy lubię – naturalne, bez żadnych „kostek” 😉 A grzybowa – moja ulubiona!!
Jedynie bym się przyczepił do ostatniej pozycja z listy – mąki pszennej (ale ja przewrażliwiony jestem na punkcie dodawania do wszystkiego mąki :P). Same grzyby leśne powinny ładnie zagęścić zupę i wcale nie trzeba mąki dodawać. Można dodać kilka kozaków – one same mają taką właśnie konsystencję, że zupa się zagęści.
Taki przepis jest na wagę złota bo Mamy 🙂 aż zgłodniałam :). Mnie osobiście zupa grzybowa kojarzy się z babcią Irenką. To był cały rytuał, najpierw zbieranie grzybów całą rodziną, potem segregacja i czyszczenie itd…..
Ależ ostatnio chodzi za mną grzybowa… Teraz to już muszę zrobić! Bardzo podoba mi się Twoja fotorelacja krok po kroku 🙂